• Latvian
  • English (United Kingdom)
Noderīga informācija / Biežāk uzdotie jautājumi

Mūs atbalsta

Biežāk uzdotie jautājumi Drukāt E-pasts

Samojeda kažoks ir grūti vai viegli kopjams?

Atbilde:

  • sammijam ir pašattīrošs kažoks. To nodrošina specifiskā spalvas struktūra.
  • Samija kažokam (pat salijušam) nepiemīt suņiem raksturīgā specifiskā smaka.– šos suņus nav vajadzības mazgāt biežāk par divām reizēm gadā (ja netiek apmeklētas izstādes, pirms izstādēm gan, sammijs jāmazgā vienmēr).
  • Pietiek, ja pāris reizes nedēļā kažoku izsukā, īpašu uzmanību veltot kažokam aiz ausīm, uz kakla un uz muguras pie astes pamatnes, kur aste veido gredzenu.
  • Pārāk biežas peldes šiem suņiem nav vēlamas, jo biezais kažoks žūst ļoti lēni. Pēc katras peldes vai mazgāšanas tas obligāti jāizžāvē ar fēnu!
  • Istabā dzīvojošam samijam kažoks nav plānāks nekā tādam, kurš tiek turēts tikai ārā.
  • Lielpilsētā mītošajam samojedam, kam bieži nākas pastaigāties pa asfaltētām ielām kažoks nav tik spožs un balts kā viņa lauku šķirnes brālim.
  • Kažoku samojeds maina vienu, divas reizes gadā un šajā laikā māja var sākt izskatīties kā pēc sniega vētras. Tad jānogaida, līdz vecā pavilna "nobriest" un sāk viegli nākt ārā; tad vienu dienu velta kažoka sakopšanai – to ļoti rūpīgi izsukā, tad mīluli izmazgā, izžāvē ar fēnu un izķemmē vēlreiz.


Savācot sammija pavilnu un savērpjot dzijā, iznāk ļoti siltas zeķes.

Kā sagatavot suni izstādei?

Atbilde:

  • Sammiju sagatavošana izstādei prasa apmēram 3-4 stundas (mazgāšana, žāvēšana ar fēnu ) protams, tas ir grūtāk kā gludspalvainu suni, bet kāds rezultāts !
  • Uz izstādi sammiju mazgā 2-3 dienas iepriekš – kārtīgi kažoku izmērcē, tad ar šampūnu kārtīgi izmazgā, un skalo, vēlams izmazgāt ar šampūnu divas reizes. Ūdenim jābūt patīkami siltam, apmēram tādā pašā temperatūrā kādā vannojās cilvēki.
  • Ļoti svarīga ir skalošana, ja Jūs pie sevis iedomājāties, ka nu jau būs šampūns izskalots, tad vajadzētu skalošanas procedūru atkārtot vēl tik pat ilgi kā iepriekš, tad jūsu sammijs 100% būs izskalots. Tad kārtīgi izslauka kažoku un ar fēnu to izžāvē, līdz kondīcijai, lai vizuāli tas šķiet sauss un taustot nav jūtams mitrums.
  • Saimniekam relaksācija un sunim dziļš miegs. Ja ir jaudīgs fēns, tad kopējais žāvēšanas pasākums aizņem labi, ja divas stundas. Jārēķinās , ka gatavojot suni izstādei, trīs dienas būs jāaizmirst garās pastaigas, lai saglabātu kažoku tīru, KENVENTAKI šis dienas sauc par "taupības režīmu".

Vai samojedus vajag cirpt?

Atbilde:

Ieviesusies jauna mode - cirptie samojedi - samojedi kas līdzinās čau-čau vai punduršpicam. Paliek skumji skatoties, ka tā vietā, lai sammijs izstādēs skrietu pa ringu lepnajam kažokam cēli plīvojot, izčāpo cirpti un sakasīti balti kunkuļi. Patiešām žēl, ka senču saglabāto mantojumu dažiem cilvēkam ir tieksme "uzlabot". Rodas jautājums, kādēļ cirpt (pēc tam kažoks ir daudz grūtāk kopjams, jo ir izjaukta dabīgā struktūra) varbūt, lai slēptu kādus defektus un spēlētu negodīgu spēli?
Protams, ne jau visi saimnieki tā dara un darīs, vairāk žēl ekspertus , kas seko nez kādiem it kā "modes" untumiem brīdī, kad ringā izvērtē suņus.
Paldies tiem, ekspertiem, kuri šim cilvēku netikumam - cirpts sammijs - arī pārspīlētai parfimērijas, kosmētikas lietošanai pievērš uzmanību.
Samojedu suņi ir ne tikai skaisti, bet arī cēli un drosmīgi, senatnē medījuši baltos lāčus un palīdzējuši saviem saimniekiem kā vien spējuši. Ceru, ka pratīsim cienīt to, kas mums dots.
SAMMIJAM jābūt dabiskam, to nosaka šķirnes standarts !!!

Kā apmācīt samojedus kamanu vilkšanā?

Atbilde:

Ir viens nerakstīts likums, kamanu suņi tiek apmācīti jau no agras bērnības, kucēna vecumā, tie tiek pieradināti darboties kopā, barā, tādā veidā veidojās labas kamanu suņu ekipāžas, bet, protams, ja vienu izlutinātu mājas mīluli vēlēsimies likt vienā iejūga ar nezināmu suni, jebkuras šķirnes suns varētu reaģēt noraidoši.
Samojedi nekad nebūs tie suņi, kuri uzsāks attiecību izskaidrošanu, taču arī neļaus sev darīt pāri.
Tas nav tik vienkārši, ka tagad 3 suņu saimnieki izdomā un saliek suņus kamanās un visi vizinās. Suni ir jāapmāca gan veidot attiecības ar pārējiem vilcējiem, gan vilkt kamanas.
Noteikti, pirms sākat vilkšanas lietai nopietni pieiet, ieteiktu suņiem veikt displāzijas testu jo vilkšana nav joka lieta, suņi mums ir vieni, paši mīļākie un veselību sabojāt var viens divi, tā kā jābūt ļoti piesardzīgiem, apdomīgiem un nedrīkst sasteigt.

Vai samojediem obligāti jānodrošina liela fiziskā slodze?

Atbilde:

Kā jau darba suns, sammijs ir radis strādāt – skriet, darīt, darboties. Lai izdzīvotu, skarbā ziemeļu daba samojeda senčiem likusi daudz strādāt un kustēties. Savā dzimtenē Sibīrijā samojeds bija neaizstājams palīgs, sevi spējis apliecināt kā drosmīgs mednieks un spēcīgs kamanu suns. Samojedus izmanto arī aitu ganīšanai.
Protams, ja saimniekam patīk aktīvi sportot, tad sammijs ar prieku gatavs pievienoties. Kenventaki sammijs Barny velk gan riteni, gan slēpes, gan suņu skolu apmeklē kopā ar sportiskajiem saimniekiem, kas paši mīl aktīvu atpūtu.
Ja saimnieks ir kaislīgs mednieks, sammijs dodas līdzi viņam medībās. Jo arī to kādreiz viņa senie senči ir darījuši. Ventspilī sammijs Barklijs iet medībās - pie tam ir atzīts kā ļoti prātīgs un uzticams mednieka palīgs.
Bet tas nav obligāti jādara.
Pasaulē samojedus itin bieži var novērot, piedaloties adžiliti vai suņu pajūgu skriešanās sacensībās, tomēr, samojedi nav paši ātrākie un izceļās vien sprinta disciplīnā. Patiesībā čempionu lauru plūkšanai sacensībās šī nav pateicīgākā ziemeļu suņu šķirne. Taču salīdzinot ar citiem ziemeļniekiem samojeds ir vislabākais kompanjons cilvēkam.
Negribētu uzspiest šo viedokli, bet sammijiem nav obligāti jāvelk kamanas, slēpes vai ritenis. Mūsu samojedi neiet katru dienu garās pastaigās, Un neviens mūsu ģimenē nav čakls sportotājs, mūsu teritorija ir tikai 1200 m2 un ja es nevaru savus suņus regulāri un pareizi trennēt bet tikai reizi nedēļā vai mēnesī, tad labāk to nedaru, nebūtu prātīgi likt sunim pēkšņi nodarboties ar riteņa vai kamanu vilkšanu bez treniņa .......
Mūsu suņiem patīk tā sauktās "īsās distances" - saprātīgas pastaigas pa mežu, gar jūru - prieks par laiku ko pavadām kopā, kaut vai tā būs dārza labiekārtošana. Galvenais, nevis mitināties ārā voljērā un skumt. Bet būt kopā ar savu "baru", savu ģimeni. Bariņā jautrāk un arī fizisko slodzi, kas šiem suņiem nepieciešama, tie viens otram var nodrošināt, kopā spēlējoties. Bieži vien šī iemesla dēļ arī citi šīs šķirnes saimnieki samojedus tur pārītī.

Kā samojedi sadzīvo ar kaķiem?

Atbilde:

No sammija puses ar sadzīvošanu nekādu problēmu, bet kaķim gan varētu sākumā būt pretenzijas par suņa iekļūšanu viņa valdītajā teritorijā, tāpēc liela loma jāuzņemas cilvēkam , lai abas puses prātīgi viena ar otru iepazītos. Diemžēl mūsu audzētavā bija gadījums kad cilvēki nespēja, pareizāk negribēja, būt starpnieki miera izlīgumam abām pusēm, un nācās paņemt kucēnu atpakaļ audzētavā ar saskrāpētām acīm un vaigiem. (diemžēl)

No kurienes cēlies samojedu nosaukums ?

Atbilde:

Pēc pieejamās literatūras samojedi cēlušies galvenokārt no ņencu suņiem. Pirmatnējais ņencu nosaukums - "samojedi" radies no vārda "Saam-jedna", kas nozīmē "Sāmu zeme".
Samojedi ir dzīvojuši kopā ar saimniekiem, viņi pat gulējuši ņencu mājokļos un kalpojuši par "sildītājiem". Droši vien tāpēc viņi arī ir tik draudzīgi un bērnus mīloši.
Pētot ziemeļu suņu izcelsmes, liekas ļoti interesanta seno ziemeļu tautu attieksme pret saviem suņiem. ( Piem., tie paši ņenci – samojedi uzskatīja, ka viņu suņi ir šamani, kas sargā "caurumu" starp garu pasauli un laicīgo, tas ir, suņi ir starpnieki). Secinājums-ziemeļu suņos ir kaut kas īpašs.

Vai samojedus var turēt dzīvoklī?

Atbilde:

Bieži vien "dzīvokļu" suņiem saimnieki pievērš vairāk uzmanību, dodoties ar suņiem pastaigās u.t.t, bet privātmāju suņi tā arī tālāk par savu ierobežoto teritoriju bieži vien netiek. Ja mazam kucēnam jāpavada visa diena vientulībā, arī ja tas ir privātmājas suns, tad mans uzskats labāk neņemt kucēnu vispār.
Jebkuri ziemeļu grupas šķirnes suņi var dzīvot gan āra apstākļos gan dzīvoklī, mājā. Turēšanas apstākļiem nav nekādas nozīmes dzīvoklis vai privātmājas pagalms, galvenais saimnieka attieksme. Vai izvēlētais suns ir viņa īstais, ja jā, tad viss ir kārtībā un dzīvošanas vietai nav lielas nozīmes, jo ir harmonija starp suni un saimnieku.
Mūsu kucēni ir LVJ&LV&EST&BALT CH ALAY KENVENTAKI un viņa māsiņa LVJCH,LVCH AKIRA dzīvo dzīvokļos, tas nebūt viņiem netraucēja kļūt par izstāžu uzvarētājiem. Sammijiem galvenais ir būt kopā ar cilvēku.

Vai samojedi ir bēguļojoša šķirne?

Atbilde:

Lai sammija spožākās rakstura īpašības uzplauktu pilnībā, šim sunim jādzīvo cieši kopā ar cilvēku. Jāuzsver, ka samojeds nav radīts vientulībai, viņš necietīs vienaldzību, atšķirtību Problēmas ar brīvsoļiem rodas tiem sniega suņiem, kas diemžēl jūtas atstāti novārtā.
Viens pats tukšā sētā ar caurumiem, pa kuriem var aizlaisties, viņš ilgi noteikti negarlaikosies. Samojeds ir darbīgs, ziņķārīgs un sabiedrisks. Šādā variantā nav tādu suņu, kas sēdētu sētas vidū un neaizietu brīvā brīdī paskatīties, kas notiek kaut kur kaimiņos. Tad jau tas būtu kaut kāds dārzenis, ne suns. Ja viņš garlaikojas, tas nenozīmē, ka viņš gulēs pļaviņā - vēros mākoņus un skaitīs vabolītes. Viņš darbosies, klausīsies un ausīsies. Un darbosies pa savam prātam! Un izdoma viņam ir radoša. Nevar sammijus palaist apdzīvot 1 ha lielu teritoriju bez žoga - sunim ar tādu teritoriju šķiet, ka māja ir visur. Jānosaka robežas - un tas ir saimnieka uzdevums - jābūt ierobežotai teritorijai !
Un Ja gadās meklēt kādu brīvsolī aizdevušos sammiju tad nāk prātā, ko teica Alteja KENVENTAKI saimnieks:
"Mūsu ir maz, mēs viens otru vairāk vai mazāk pazīstam un, ja reiz ir mūsējiem ķeza, tad iemeslus meklē pēc tam - bet uzreiz pa visiem kanāliem tiek meklēti pazudušie suņi. Lai ikkatram, kuram rastos kaut mazākā doma "prihvatizēt" sammiju, būtu skaidrs - šos suņus meklēs un atradīs pat ar policiju un zemessardzi.
Un, ja pats saimnieks būs kūtrāks, citi pabikstīs.
Tādi nu esam jeb kā sevi smejoties dēvējam - "Baltā mafija".

Vai samojeds var būt kā pirmais suns – iesācējam?

Atbilde:

Ar kādu suni vienmēr būs jāsāk.
Ziemeļnieki samojedu patiesi mīlējuši un cienījuši, laiduši mājā un pat uzticējuši viņam pieskatīt mazus bērnus. Uzticībai ir pamats – samojeds ir līdzsvarots suns. Lai arī dažkārt var būt ļoti spītīgs, tomēr nekad nekļūst agresīvs. Viņš ir ļoti draudzīgs pret cilvēkiem, bet jo īpaši mīl bērnus un nekautrējas izrādīt savu maigumu, Ne velti citur pasaulē šie suņi tiek izmantoti pozitīvu emociju rosināšanai cilvēkiem pansionātos, bērnu namos, rehabilitācijas centros. Taču lai sammija spožākās rakstura īpašības uzplauktu pilnībā, šim sunim jādzīvo cieši kopā ar cilvēku.
Šie galvenokārt ir ģimenes suņi, kompanjoni un lielākais prieks ir nevis par perfektu paklausību, bet par dzīvespriecīgo attieksmi. Samojeds ir pozitīvi noskaņots, sirsnīgs, dzīvespriecīgs suns, dusmoties nav sammija dabā – šis suns ir absolūts pozitīvisma lādiņš!
Apmācības process no saimnieka prasa daudz maiguma, iecietības un arī stingrības. Tomēr stingrība nedrīkst robežoties ar bargumu vai ar sodiem.
Potenciālajam saimniekam jāņem vērā: šim sunim jādarbojas ar prieku un labprātīgi. Viņš ir visnotaļ spītīgs, taču arī viegli ievainojams un nepieņem ne rupjību, ne paaugstinātu balss toni. Lai apmācītu sammiju, jāatrod zelta vidusceļš starp maigumu un stingrību. Sammijs ir apķērīgs suns ar asu prātu, viņš spēj pārsteigt ar patstāvīgiem lēmumiem, nestandarta rīcību un savu radošo pieeju dzīvei.
Samojedam ļoti patīk spēlēties. Viņš ir ļoti maigs rotaļās un cenšas izpatikt savam saimniekam.
Atliek vien kļūt pārāk mīkstsirdīgam un sammijs tev uzkāps uz galvas, tad nevis samojeds dzīvos pie tevis, bet tu, suņaprāt, būsi tas, kurš dzīvo pie samija.
Samojeds nederēs par suni tiem, kuriem vajadzīga disciplīna kā armijā; bezierunu paklausība, suns, kas gatavs pavēles nolasīt no acīm; maziņš dresēts robotiņš, kas paceļ dažiem , labiem pašapziņu. Ja Tev pret suni ir ļoti stingras prasības dresūras un paklausības ziņā, tad atmet domu par samojedu suni. Sammijs piemērots tikai pacietīgiem un iejūtīgiem cilvēkiem, kas audzināšanā spēj saglabāt arī konsekvenci.
Tātad jāsaglabā skaidrais saprāts un robeža starp stingrību un mīļumu, un tad labāku kompanjonu cilvēkam, kam pašam patīk brīvība, neatkarība, kurš mīl dzīvi kā tādu - neatradīsi.