• Latvian
  • English (United Kingdom)
Par šķirni

Mūs atbalsta

Par šķirni Drukāt E-pasts
                                                                                                                                                   
Samojeds ir arktiskais špics, kas pieder primitīvo –   cilvēka   vismazāk pārveidoto suņu grupai.  
   
 Polārpētniekiem, kas šo burvīgo kompanjonu ieveda Eiropā, iespējams, sirdī iekritusi tieši suņa laimīgā sejas izteiksme.
Par samojedu izcelsmi ir vairākas versijas – viena no tām vēsta, ka šie suņi ir balto vilku tiešie pēcteči, kas jau izsenis bijuši uzticami pavadoņi ziemeļu klejotāju ciltīm - ņenciem, lapiem, samojediem un citiem skarbajiem ziemeļniekiem, kas klejojuši pa Rietumsibīrijas tundrām. Ceļotāju nostāstos "sudrabaini baltie sniega   suņi" minēti jau XIV gadsimtā, taču pirmās vēsturiskās liecības par šiem četrkājainajiem rodamas XX gadsimta  sākumā Lielo polāro ekspedīciju laikā. Sudrabbaltie skaistuļi atklāti tieši samojedu ciltij, kas mūsdienās mīt Urālu kalnu ziemeļaustrumu daļā. Samojediem viņi bijuši izdzīvošanas garants – kalpojuši gan kā lāču un briežu mednieki, gan sargi, gan vilcējspēks.
Ir ziņas, ka polārpētnieki, iekarojot Ziemeļpolu, savās ekspedīcijās kamanu vilkšanai izmantojuši tieši samojedus.
Drīz vien šis suns spēra ķepu arī Dienvidpolā – Amundsenam, kurš 1911. gadā pirmais sasniedza Dienvidpolu, galvenais vilcējs pajūgā bija samojeds, vārdā Etaks.
Šīs šķirnes pārstāvis bija pirmais ziemeļu suns, kas atceļoja pie rietumu suņkopjiem. Pārējos četrkājainos ziemeļniekus – Sibīrijas haski, malamutu no Aļaskas un Grenlandes eskimosu suni – rietumu pasaule iepazina tikai pēc vairākiem gadiem.
Vislielākie nopelni samojedu popularizēšanā pieder angļiem Klārai un Ernestam Kulburniem – Skotiem. Vairākus gadus nopietni strādājot pie selekcijas darba ar suņiem, kas atvesti no Krievijas, tika izvedots šķirnes pamattips un 1909. gadā jau radīts pirmais šķirnes standarts. Kopš tā laika samojedu standarta aprakstā ieviestas tikai dažas izmaiņas.
Pasaulē vecākais samojedu audzētāju klubs THE SAMOYED ASSOCIATION izveidots 1920. gadā Anglijā, tas darbojas vēl šobaltdien. Savukārt Francijā pirmais sniega suņu pārstāvis, vārdā Boriss, reģistrēts 1932. gadā, lai gan pastāv uzskats, ka samojedi šajā valstī ievesti vēl agrāk. Franči samojedu un ziemeļu suņu cienītāju biedrību reģistrēja 1950. gadā. Mūsdienās šķirne izplatīta visā pasaulē – un guvusi lielu popularitāti!